Hroch Obojživelný

19. října 2013 v 21:19 | Krypton |  Divy zvířat

HROCH OBOJŽIVELNÝ

Hroch obojživelný byl hojně rozšířen v celé subsaharské Africe. V dnešní době se vyskytuje nejčastěji u řek, jezer, bažin a jiných druhů vod v západní, střední, východní a severní části jižní Afriky v nadmořské výšce až 2000m. Početné populace jsou kolem řeky Nil a Zambezi.
Hroch obojživelný je druhé nejtěžší a největší zvíře Afriky. Hlava je velká a mohutná zvláště u samců. Tlama je obrovská a hroch ji dokáže otevřít v úhlu až 150°, na přední části ji lemují hmatové vousy. Uvnitř tlamy jsou obrovské kly vyrůstající z dolní i horní čelisti, které hrochům neustále dorůstají. Tyto kly se při otvírání a zavírání tlamy vzájemně obrušují a jsou velmi ostré.
Uprostřed tlamy jsou přeměněné řezáky, které spolu s kly používají hroši hlavně při soubojích. V zadní části obou čelistí je 6 menších stoliček a třenových zubů, které pomáhají hrochovi rozmělnit potravu. Stoličky a třenové zuby rostou po obou stranách čelisti a dohromady je jich 24. Stálý chrup hrocha má 36 zubů. Uši jsou malé a kulaté a hroch s nimi dokáže velmi dobře pohybovat. Nozdry je schopen při potopení uzavřít.
Hroch obojživelný je hned po slonovi druhé největší africké zvíře. Žije ve skupinách, které mají v průměru kolem 15 zvířat a většinu dne tráví ve vodě. V oblastech s vysokou koncentrací hrochů, může mít schopný samec harém, který má více jak 20 samic. Je to výborný plavec a při plavání pod vodou je jeho velké tělo silně nadnášeno a hroch vypadá jako by se vznášel. Doba ponoru se pohybuje mezi 5-20 minutami.
Hroši se živí různými druhy rostlin, trav a někdy okusují i keře a sbírají spadlé ovoce. Hroši nejsou býložravci, ale všežravci. Spásají také vodní rostliny, které jim pomáhá trávit složitý žaludek i když hroch nepatří mezi přežvýkavce. Trávy a rostliny spásají pomocí svých silných pysků. Dospělá zvířata jsou schopna zkonzumovat i přes 50kg rostlinné potravy denně.

Říše:Živočichové
Třída:Savci
Řád:Sudokopytníci
Podřád:Nepřežvýkaví
Čeleď:Hrochovití
Rod:Hroch
Druh:Hroch obojživelný
Latinský název: Hippopotamus amphibius Linnaeus

Proč jsem Hrocha Obojživelného zařadil do rubriky divy zvířat?
Protože je to zvíře, které dokáže jako jediné otevřít svojí tlamu až do úhlu 150° .


Až takto může Hroch Obojživelný otevřít svojí tlamu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama