Krokodýl mořský

13. října 2013 v 20:20 | Krypton |  Divy zvířat

KROKODÝL MOŘSKÝKrokodýl mořský je také znám pod jménem krokodýl pobřežní. Je rozšířen podél pobřeží severní Austrálie, na Nové Guineji, v Indonésii a odtud zasahuje až do jižní Indie, na Srí Lanku, na Filipíny a do Oceánie až k Fidži. Je to výtečný plavec, který snadno překonává i mořské úžiny. Udává se, že dovede překonat vzdálenost více než 1000 km po moři. Dospělí jedinci dosahují zpravidla délky 3,6 až 4,3 metry, ale představitelé tohoto druhu často dorůstají délky více než 8 metrů a největší jedinec, ulovený v Bengálsku v roce 1840, měřil 10,05 m a vážil více než tři tuny. Dospělosti a schopnosti rozmnožování dosáhne však krokodýl mořský, sotva doroste délky dvou a půl metru. Samice klade 25 až 60 vajec, která zahrabává asi půl metru hluboko do bahnité půdy ve vzdálenosti asi 50 až 60 metrů od břehu toku nebo nádrže. Na snůšku navrší kupu listí, větví a bahna vysokou těměř metr a v průměru měřící 7 až 9 m. Toto obrovské hnízdo samice hlídá až do vylíhnutí mláďat, ukrytá v louži, kterou si vyhrabe ve vlhké půdě. Mláďata se z vajec zahřívaných tlejícím materiálem líhnou obvykle po dvou měsících (teplota v hnízdě bývá až 32 °C), v nepříznivých podmínkách až po pěti měsících. Matka střeží i vylíhlá mláďata, která měří kolem 25 cm, po několik dní. Mláďata se zprvu živí hmyzem, měkkýši a pulci, větší jedinci chytají ryby, obojživelníky, želvy a menší savce, obrovští mořští krokodýli loví vše živé včetně člověka. Jejich kořistí se stávají především savci, kteří se přicházejí napít, například klokani. Jejich značné rozšíření, největší ze všech krokodýlů, umožňuje jejich přizpůsobivost, žijí stejně ve sladké jako ve slané vodě.
LATINSKÝ NÁZEV: Crocodylus porosus
DÉLKA: 3,6-4,3 , ale může dorůst do délky i 10 metrů
VÝSKYT: Obývá oblast od jižní Indie, přes jihovýchodní Asii, až po Austrálii a Rádži. Vyskytuje se na otevřeném moři, v pobřežních vodách a mangrovech, řekách a bažinách.

POTRAVA: Loví ptáky, ryby želvy a různé savce nacházející v jeho dosahu. Potravu není schopen žvýkat, proto jí roztrhává na kusy. Krokodýl mořský je schopen strávit šupiny, kůži, ba dokonce i kosti.

HMOTNOST: až 1 tuna

Proč sem toto zvíře zařadil do rubriky Divy zvířat ?
Protože je největší z dnes žijících krokodýlů a zároveň je v současnosti největším a nejmohutnějším plazem na světě. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama