Pohoří Ural

18. října 2013 v 22:55 | Krypton |  Hranice Evropy a Asie

POHOŘÍ URAL

Před pohořím Ural je ještě řeka Bajdarata o které jsem bohužel nenašel žádné informace.
Tak pokračuju u pohoří Ural. Tento článek bude trochu rozsáhlejší už jen , že pohoří toho má trochu víc .
No nebudu to tady rozebírat a můžete se na to podívat. :)

Horská soustava Uralu se rozprostírá na východním okraji evropského světadílu, neboť hranici mezi Evropou a Asií v rámci jednotné pevniny Eurasie klademe po jeho východním úpatí. Ural je nejrozsáhlejší horskou soustavou Evropy, táhne se poledníkovým směrem od Severního ledového oceánu až po kazašské město Aqtöbe v délce 2 300 km.

Zapolární Ural je úsek 170 km dlouhý a 80 km široký od údolí řeky Kary k Sob'-Jeleckému průsmyku (prochází jím železnice spojující Pečorskou magistrálu s tokem Obu); jedná se o krátké samostatné horské hřbety a masivy přesahující 1 000 m n. m

Polární Ural je souvislý 200 km dlouhý a 20 km široký horský hřbet táhnoucí se od Sob'-Jeleckého průsmyku k pramenné oblasti řeky Chulgy

Připolární Ural se rozkládá mezi pramennou oblastí řeky Chulgy a příčným údolím řeky Šcugor.
Tato část je dlouhá 250 km a široká 100 až 130 km a jedná se o nejvyšší část celé horské soustavy, zdejší vrcholy dosahují 1 600 až skoro 1 900 m n. m. (nejvyšší hora Narodnaja 1 895 m)

Severní Ural začíná od příčného údolí Šcugoru a táhne se v délce 500 km a šířce 100 až 120 km k pramenné oblasti řeky Kos'vy

Střední Ural je 450 km dlouhý úsek mezi pramennou oblastí řeky Kos'vy a pramennou oblastí řeky Ufy.Je nízký (400 až 800 m n. m.) a slabě rozčleněný, pásma se mírně stáčejí k východu

Jižní Ural se prostírá v délce 600 km a šírce 200 až 300 km na jihozápad od pramenné oblasti řeky Ufy do oblasti kazašského Aqtöbe; Jižní Ural je tektonicky vyzdvižená část celé horské soustavy a tvoří jej řada paralelních hřbetů oddělených podélnými a příčnými údolími řek; nejvyšší pásma dosahují 1 000 až 1 600 m n. m.

Podnebí
Podnebné podmínky jednotlivých částí Uralu jsou velmi rozdílné, neboť se pohoří táhne v poledníkovém směru. Oproti svému rovinnému okolí, jeví Ural znaky horského podnebí - teploty vzduchu jsou nižší a srážek je více. Západní svah pohoří je návětrný, neboť ve všech ročních obdobích se i na Uralu projevuje vliv převládajícího západního proudění. Vlhký vzduch přinášený od Atlantského oceánu se při výstupu na západních svazích Uralu ochlazuje a vydává srážky. Východní svah je ve srážkovém stínu. V zimě teplejší vzduch z Východoevropské roviny přetéká přes hory a při pohybu dále k východu neklesá, ale proudí nad studeným sibiřským vzduchem. V létě však tento vzduch klesá po východních svazích, adiabaticky se ohřívá a vysouší. V období od října do března je východní svah Uralu a Zauralí pod silným vlivem sibiřské anticyklóny, která podmiňuje vytrvale studené počasí. Údolní polohy jsou často postihovány inverzí.
Uralská zima je studená a drsná, na Polárním Urale začíná již v říjnu, kdy se vytváří souvislá sněhová pokrývka, která se udržuje až do konce dubna a sníh zmizí až v červnu. Na Jižním Urale začíná zima na rozhraní listopadu a prosince a sněhová pokrývka se vytváří v druhé polovině prosince. Vlivem cyklonální činnosti bývá na západních svazích mnoho sněhu, občas se dostavuje i obleva. Na východních svazích je silnější vliv sibiřské anticyklóny, a proto tam převládá mrazivé bezoblačné počasí a málo sněhu. Sněhová pokrývka na Jižním Urale mizí již na rozhraní března a dubna.
Léto na Polárním Urale je chladné a krátké, teprve v červnu přechází cirkulace atmosféry na letní režim.

Řeky pramenící na Urale patří do povodí Barentsova, Karského a Kapického moře. Jsou to řeky horského charakteru s nevyrovnaným podélným profilem, prudkým tokem a četnými peřejemi i vodopády. Nevyrovnaný profil mají hlavně řeky Připolárního a Polárního Uralu, protože jejich údolí byla dlouho pokryta ledovcem, zatímco řeky Severního i Jižního Uralu si již vyhloubily poměrně hluboká údolí. Hlavním zdrojem vodnosti uralských řek je tající sníh, případně déšť.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Chcete o pohoří Uralu vědět ještě víc¨?


Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 19. října 2013 v 15:52 | Reagovat

Ural je zajímavé pohoří s pěknou přírodou...

2 kryptonblog kryptonblog | 19. října 2013 v 21:06 | Reagovat

O tomto pohoří jsem našel mnohem víc informací, ale nechtěl jsem to sem všechno dávat už jen kvůli tomu, že by to mnoho lídí nebavilo. Ne kvůli zajímavým informacím , ale že by byl článek moc dlouhý a proto jsem založil anketu jestli byste chtěli udělat 2.čast o pohoří Uralu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama